top of page

מאגר יצירות ועיבודים מאת מלחינים/מעבדים ישראלים


בכורה עולמית של היצירה 'ארבעה שירי משוררים' שהוזמנה במיוחד לחגיגות ה- 20 שנה לארגון הלל ו - 70 שנה למדינת ישראל, מאת המלחין אהרון חרל"פ, בביצועה של מקהלת 'שחר' , בניצוחה של גילה בריל. (מילות פרק זה: לאה גולדברג).

המאגר הוקם כדי לתת מענה למנצחי מקהלות המחפשים חומר ישראלי לביצוע, וכן לאפשר ליוצרים, שאין להם אתר משלהם, להציג את עבודותיהם.

המאגר הוקם בחסות ארגון המקהלות 'הלל' ללא כל תקציב. הוא מבוסס על עבודת התנדבות ועל תשתית חינמית של אתר BOX.

אתר BOX איננו אתר במתכונת הרגילה המוכרת, אלא משמש 'מחסן קבצים'.

כדי להיכנס אל המאגר יש להקליק על:

  https://app.box.com/s/omuxdkd3pl1r7m8wer0n3zqm5wvbfx81?page=2

המערכת כוללת קובץ אקסל עם פרטים על היצירות. לכל יצירה צמוד מספר בן ארבע ספרות המזהה אותה במערכת. אם מצוין בקובץ שליצירה כלשהי יש קובץ תווים ו/או קובץ קול, ניתן להיכנס לאחת מהתיקיות על-פי מספר היצירה ולמצוא בה את הפרטיטורה ו/או את קובץ הקול. ניתן לצפות באתר בקובצי תווים בפורמט pdf ולהאזין לקובצי קול בפורמט mp3. קובצי קול בפורמט mid אינם ניתנים להאזנה באתר. מאז המהדורה הראשונה של מדריך זה, הוחלפה המלה 'יש' לציון קיומו של קובץ תווים או קובץ קול בקישור מתאים. אם הפורמט נתמך על-ידי אתר BOX, הקובץ ייפתח מבלי צורך לגשת אל התיקייה המתאימה על-פי מספרו. לפעמים ליצירה יש יותר מגרסה אחת הנושאת את אותו ספרור (למשל העיבוד לשיר שבת שמספרו במאגר 1036). מומלץ לכן לעיין בטור 'הערות' כדי שלא להחמיץ מקרים כאלה. אפשר שההערה תשמש אז קישור לקובץ השני.

ניתן לצפות באתר בקובץ האקסל, אך אין זה מומלץ. את קובץ האקסל יש להוריד אל מחשב המשתמש, ואז ניתן לערוך בו חיפוש או מיון על-פי כל אחד מהטורים.  להורדת קובץ האקסל    https://app.box.com/s/almy86u7haaikf2h0ikgehsnwb304vp4

  Download   לאחר שהקובץ יוצג - הקליקו על 

 בקובץ האקסל ישנה לשונית נוספת עם הפרטים ליצירת קשר עם היוצרים. 

העתק של קובץ האקסל בפורמט גיליון נתונים של גוגל ניתן למצוא כאן

 https://docs.google.com/spreadsheets/d/1qEzPL--fEDpC4zT6kaYoDtABoh0X3TRy/edit?usp=sharing&ouid=100939900016601161358&rtpof=true&sd=true

מרבית קובצי הקול כוללים ביצוע מלא של היצירה. פרטיטורות, לעומת זאת, מוצגות באופן מלא במקרה שהן מוצעות ללא תשלום, וקטומות - כאשר נדרש תשלום. היום, כאשר הושלמה מלאכת הוספת הקישורים לקבצים, כבר אין צורך בכניסה ישירה אל האתר. בכל אופן, את ההתנהלות בו ניתן להבין באמצעות ה-מדריך למשתמש.

במקרה של קושי בהפעלה ניתן לכתוב ליואב בילינסקי לפי הכתובת: yoavbl@zahav.net.il, ולציין בנושא 'מאגר העיבודים'. אם גיליתם שגיאה בפרטים על יצירה או קישור שאינו פועל כהלכה, כתבו על כך ליואב.

לטובת יוצרים המעוניינים לשלוח יצירות לאתר, ניתן להוריד  קובץ אקסל ריק למילוי הפרטים. המתקשים בהפעלת אקסל - אנא כתבו ליואב ונתגבר גם על מכשול זה. אם יש בידכם קובץ קול בפורמט שונה מהשניים שהוזכרו, אל תוותרו - שלחו ונשתדל לסייע בהמרה לפורמט נפוץ. בהצלחה למשתמשים וליוצרים.

 

חדשות מאגר העיבודים 15.10.2020

לבקשת מספר משתמשים הופרדו היצירות בעלות תרגום לעברית אך בעלות מוזיקה שנכתבה על ידי מלחינים/מעבדים שאינם ישראלים. ניתן למצוא יצירות כאלה בלשונית 'תרגומים'.

 

שימו לב שבקובץ המאגר יש עכשיו ארבע לשוניות:

 קטלוג - עיקר היצירות

תרגומים - היצירות שנכנסו למאגר רק בשל המתרגם הישראלי

 יצירת קשר -  מספרי טלפון, כתובות מייל ואתרים של היוצרים

 קיצורי הוצאות - קיצורים בשימוש בקטלוג

הגיעה אלי בקשה ליצור הפרדה בין עיבודים לבין יצירות שנכתבו במקור למקהלה. כדי להיענות לבקשה זו, נצבע שם המלחין בצבע, כשמדובר ביצירה מקורית ולא בעיבוד. אגב, ביצירות מקוריות שאינן עיבוד נרשם בטור המעבד שם המלחין.

מוזכר כי בטור האחרון (R) מופיע סימון T  עבור יצירות שיש בתווים שלהן כיתוב באותיות לטיניות. נכון לעכשיו יש במאגר סה"כ 2,556 יצירות אשר 1,147 מתוכן מסומנות ב-T. ניתן לכן "לשווק" את המאגר גם בקרב מוזיקאים, שאינם דוברי עברית בצמוד להסבר הנ"ל.

דוד מורס הקים אתר חדש במקום האתר הקודם (ששכן בצמוד לאתר של צבי שרף). כתובת האתר: https://www.morse-music.com/morse-music והיא רשומה כאמור בלשונית 'יצירת קשר'. המאגר כולל קישורים ל- 69 עיבודים מפרי עטו.

פנינה ענבר סגרה את האתר שלה. 48 מעיבודיה מקוטלגים במאגר, ולרובם יש פרטיטורה מלאה. בזמן הקרוב יתווספו עוד עיבודים של פנינה למאגר.

יש במאגר 208 יצירות ועיבודים מאת שרה שוהם. בחודשים האחרונים העבירה שרה פרטיטורות רבות, שהיו חסרות במאגר.

להלן מספר ידיעות שפורסמו בעבר ועדיין תקפות.

המכון למוסיקה ישראלית השיק אתר חדש. כמעט כל הקישורים לאתר הישן שהיו במאגר הוחלפו בקישורים המתאימים לאתר החדש. יש באתר זה עדיין מחלות ילדות - מנגנון החיפוש איננו מתפקד במלואו. כאשר יתאפשר, יושלם תהליך ביצוע הקישורים.

ברוב היצירות משמש היום שם מחבר התמליל כקישור אל הטקסט המרוכז. השלמות של טקסטים חסרים תתקבלנה בברכה.

מתקיים באופן שוטף תהליך של השלמת נתונים במאגר. אם חיפשתם בעבר פרטיטורה כלשהי ולא מצאתם, ייתכן שנוספה כזו במועד מאוחר יותר.

 

בטור H של המאגר יש הערכה לדרגת הקושי של היצירה. סולם ההערכה הוא לרוב: קל,  קל-בינוני, בינוני,  בינוני-קשה,  קשה. זהו גם הסולם המועדף. יש פה ושם גם הערכות כמו: די קל,  לא קל,  די קשה ומתקדם, אבל רצוי להימנע ולהיצמד לסולם העיקרי בן חמש הדרגות. הערכת הקושי כאשר הנתון חסר תתקבל אצלי בברכה.

זכויות יוצרים - קיימת שאיפה שלא להפר במאגר זכויות יוצרים. פרטיטורות מלאות מפורסמות או על פי הסכמת היוצר, או משום שחלף זמן ניכר מתאריך הפרסום הראשון, ולא ברור האם מישהו מחזיק בזכויות. אשר על כן אין בפרסום במאגר משום היתר להפצת פרטיטורות/ביצוע של היצירות. מוטלת על המקהלה המבצעת החובה לבדוק את נושא הזכויות בכוחות עצמה.

בעזרתה של קרניה דן נוספו למאגר בחודשים האחרונים מאות יצירות, אשר נסרקו מתוך שירונים/ספרים. קרניה הקימה בזמנו את  'מילַחן' - מפתח ביבליוגרפי לאיתור שירים בשירונים: http://milahan.haifa.ac.il/search.aspx

אפשר לחפש במילחן לפי נושא, שלוש מלים ראשונות, כותר, מילות מפתח ועוד. תוצאת החיפוש היא רשימת השירונים בהם נדפס השיר המבוקש. בספרייתה של קרניה נמצא חלק ניכר מהמקורות של מילחן, ומהם היא סרקה שירים מעובדים למקהלה. לעתים קשה עד קשה מאוד לסרוק מתוך ספר, ולכן פה ושם תוצאות הסריקה הן ברמה נמוכה. בכל זאת נכלל במאגר גם חומר מאיכות כזו.

 קול קורא -  המנצחים והיוצרים נקראים להמשיך ולהפרות את המאגר ביצירות נוספות ובפרטים חסרים ביצירות הקיימות.

ניתן ליצור קשר איתי בטלפון: 052-2204044 או במייל:  . yoavbl@zahav.net.il

יואב בילינסקי.

קישור למאגר:

https://app.box.com/s/omuxdkd3pl1r7m8wer0n3zqm5wvbfx81?page=2

bottom of page